Selyemtappancs mini kosorrú törpenyúl eladó törpenyúl tenyészet szatén lógófülű törpenyuszi törpe nyuszi
Szatén MiniLop és törpenyúl Tenyészet
Nyuszitartási Információk-
komfortérzet, szobatisztaság, szelídítés, nevelés, helyes táplálás, felszerelés, gondozás, tippek, tanácsok, ötletek
Mikor kezd el lógni a kosorrú nyuszik füle
A pici kosorrú nyuszik álló füllel születnek. A fülek lekonyulása ugyan megkezdődik 4-5 hetes korban, de 12 hetes korig még korrigálódik. Van olyan nyuszi aki 6 hetes korban kezdi el "lógatni" a fülét, vagy téli időszakban még később. Amíg nincs meg a fül megfelelő hossza, súlya, addig nem fog szépen konyulni. Ez a fülben lévő porc gyengeségétől is függ, hogy mikor kezdi el lógatni. Minél kisebb füllel születik egy nyuszi, például a MINI kosorrúaknál, annál nagyobb az esély arra, hogy a fülecskéi tovább radaroznak, mint például egy hosszabb fülű TÖRPE kosorrú nyúlnál. Tehát ha 6 hetesen a kosorrú nyuszika füle nem lóg teljesen szabályosan, vagy néha felállítja az egyiket, vagy vízszintesben tartja, az teljesen normális. Egy idő után le fog konyulni, és beáll a megfelelő helyre.
Első napok otthon, alomra szoktatás
törpenyuszi
Bár a nyuszitartás bonyolultnak tűnhet, valójában egyszerűbb mint gondolnánk. Egy kis szülői odafigyeléssel már egy 8 éves gyermek is képes önállóan és megfelelően gondoskodni egy törpenyusziról.
Ezen az oldalon az általam hasznosnak gondolt tartási információkat gyűjtöttem össze.
Felkészülés kisállat fogadására, a nyuszi komfortérzetének biztosítása
Amikor elindulunk, hogy hazahozzuk kedves kis törpe nyuszinkat (vagy nyuszijainkat), előtte célszerű berendeznünk a ketrecét, felszerelni az etetőket, itatót, hogy amikor hazaérünk a törpenyuszit nyugodt otthon várja.
- A ketrecét helyezzük egy csendes szobába, ahol nyáron nem érheti erős napfény, szellőztetésnél pedig huzat.
- Hősugárzó és TV, hangos zene mellett sem érzi jól magát a nyuszi. A nyuszinkkal egy légtérben ne dohányozzunk!
- További biztonsági óvintézkedés a kábelek és szobanövények (legtöbbjük mérgező) elrejtése nyuszink útjából!
- Mindig legyen előtte széna és víz, a vizét naponta cseréljük! A korának megfelelően tápláljuk. Mindig legyen előtte fogkoptató faág is, hogy a fogak túlnövését és tárgyaink megrágását megakadályozzuk!
- Nyaralás alatt bízzuk rá egy barátunkra, aki naponta gondozza a nyuszit. Soha ne hagyjuk őt egy napnál tovább magára!
- Naponta legalább fél órát engedjük ki futkosni, ha már szobatiszta.
- Szennyezett illemhelyét takarítsuk meleg vízzel.
- Kinti tartás esetén a lakrészét helyezzük árnyékos, tűző naptól, esőtől és erős széltől védett helyre. Éjszakára ne hagyjuk a kifutóban, ahonnan a ragadozók elvihetik!
Ha szelíd, kedves törpenyulat szeretnénk, akivel a kapcsolatunk kiegyensúlyozott, akkor a bizalmát kell elnyernünk. Ehhez időt kell neki adnunk. Hagyjuk, hogy felfedezze az új környezetét, belakja a ketrecét - tehát a legjobb tanács az, hogy egyszerűen hagyjuk békén őt az első napokban. Szorítkozzunk arra, hogy megetetjük, megitatjuk, ellenőrizzük, hogy evett-e, működik e az itató megfelelően, és esetleg üljünk le mellé, figyeljük egy kicsit meg.
Ha gyermekek vannak a családban, hiába ők esetleg a törpenyuszi tulajdonosai, meg kell értetni velük, hogy a nyuszinak hozzá kell szokni az új zajokhoz, új szagokhoz, a megszokottól eltérő hőmérséklethez, le kell küzdenie őrült félelmét, és ehhez időt kell neki adni! Ha nem így tesznek, akkor nehezebben fogadja el új otthonát, nem táplálkozik megfelelően félelmében, és meg is betegítheti őt a stressz.
Pár nap múlva, ha már többet mozog, mászkál, felfedez, akkor be lehet nyúlni a ketrecbe egy rövid simogatásra.
A ketrecből az első héten ne vegyük ki a nyuszit. Erre a szobatisztaság kialakításához is szükség van, hiszen kell pár nap, mire kitalálja, melyik sarkot használja ő majd wc-nek (célszerű eleve később ebbe a sarokba tenni a nyúl wc-t).
Ahogy a kutya vagy a cica, úgy a törpenyúl is szobatisztaságra nevelhető. Ehhez csupán az elején kell ügyesnek lennünk...
A természetben a törpenyuszik a saját területükön belül kijelölnek egy helyet, ahova rendszeresen ürítenek. Nem pisilnek-bogyóznak össze mindent, ez ugyanis a ragadozók elleni védekezés egyik hatékony módja, hiszen a szagok könnyen a lakóüregekhez vezethetnék a rókákat, ragadozókat. A kisnyuszik is hamar megtanulják, hogy ahol a legerősebb a szag, oda szabad csak intézni a dolgukat. Persze néha, ha kell, azért körbejelölik a területüket, de ehhez főleg az álluk alatti mirigyet használják, melynek a szagát mi, emberek nem is érezzük.
Az első lépesek
Ha hazavittük kis kedvencünket fontos, hogy megtanulja: a ketrec az ő területe - és nem az egész lakás. Az első néhány napban, ha kivesszük, csak ölbe vegyük, ne hagyjuk kint szaladgálni, ne hagyjuk, hogy birtokba vegye az egész szobát, vagy akár a lakást! Később természetesen már hosszabb sétákat is tehet a nyuszkó, hiszen amikor már ismeri a járást, és érzi, hogy dolga van, vissza fog találni a ketrecbe.
A saját vécé kialakítása
A törpenyuszi ugyanis a területén (a ketrecén) belül ki fog jelölni előbb-utóbb egy sarkot, és azt fogja használni vécének. Ide érdemes venni egy sarokvécét, és először megtölteni a sarok eredeti "tartalmával" (az ürülékkel), mert az idegen, más-szagú tárgy esetleg a WC átköltöztetését eredményezi.
A szokás hatalma
Van amelyik törpenyuszi bogyózni is visszajár, van aki azt el-elhagyja útközben, de pisilni szinte mindegyik nyuszi visszamegy a ketrecbe a későbbiekben. Ha mégsem, szankcionálni kell: visszarakni a helyére, és félórát rá se nézni. Hamar meg fogja érteni a kinti pisilés és a "beketrecelődés" közötti összefüggést! Ez a probléma főleg ivarérés környékén szokott jelentkezni, nagyon fontos a megfelelő nevelés ebben az érzékeny korban. Ha minden tehetségünket bevetve sem sikerül a törpenyuszit visszaszoktatni a régi rendre, megoldást jelenthet az ivartalanítás. Azt a néhány hónapot viszont, amíg felnő, "megkomolyodik" a kisnyuszi, mindenképp célszerű kivárni! Lehet hogy a kamaszkori "hiszti" után magától visszaszokik a nyuszi a vécére, hiszen a természetes ösztönei késztetik a szobatisztaságra.
Ivarérés bakoknál: 4-5 hónapos korban, de az ivartalanítással érdemes várni még fél évet
Ivarérés nőstényeknél: 6 hónapos kor körül (ennél fiatalabb korban is vemhesülhet, de megviseli a szervezetét, és még nem képes felnevelni a kicsiket, esetleg megeszi őket)
Mi legyen a vécében?
Gyakori kérdés, hogy milyen alom célszerű a wc-ben. Legjobb szagelzáró tulajdonsággal a fapellet bír. Lehet préselt szalma alom vagy a zeolit (macskaalom) is. Utóbbiról fontos tudnivaló, hogy a teljes ketrec bealmozására nem alkalmas, mert a kis kavicsokon kellemetlen a nyuszinak járni, a talpán a bőr megsérülhet, hámlani kezdhet. Eleinte viszont célszerű legalább a sarkokat mind bealmozni, amíg a kisnyuszi nem jelölte ki a wc-jét. Használhatunk jó minőségű, pormentes faforgácsot vagy csutkaalmot is.
A sarokvécét használó törpenyuszi ketrecébe az illemhelyén kívül máshová nem szükséges alomanyag, a puszta műanyagon járkál és fekszik a nyuszika. Ez azonban nem kellemetlen nekik, sőt gyakran ha bealmozok alájuk, egy fekvésnyi helyen félretúrják az almot, hogy a műanyagra fekhessenek. Takarékosabb megoldás, és ha kiengedjük, nem kell az amúgy szobatiszta törpenyuszink szőréből kipotyogó alomdarabokat szedegetnünk a szőnyegről.
Amikor már érdeklődően előjön, amikor a ketrechez közelít az ember, akkor meg lehet kezdeni a szelídítést.
A nyuszi szelídítése legcélravezetőbb, ha kezdetben kézből etetjük nyuszinkat. Ezáltal felkeltjük az érdeklődését, és fontos a bizalom kiépítésében. A nyugodt, szeretetteljes emberi hang nyugtató hatással van az állatokra. Amikor megetetjük, vagy leülünk mellé, beszéljünk hozzá, megszokja és megszereti a hangunkat.
Célszerű azonos időponthoz kötni a ketrecen kívüli szaladgálást, és eleinte viszonylag szűkebb helyiségben engedni, hogy a nyuszi gyorsan vissza tudjon térni a ketrecébe. Ehhez lehet rámpát vagy lépcsőt építeni a ketrechez, főleg amíg még picike az állat. Nem kell órák hosszat kint lennie, pláne felügyelet nélkül, az a lényeg az első alkalmakkor, hogy kicsit felfedezze a tágabb környezetét, és hogy megszokja: vissza tud szaladni a ketrecbe pisilni. Ez lesz a szobatisztaság lényege nyúlnál : a saját ürítkező helyére tud állandóan visszamenni, ahol a saját szaga elősegíti a folyamatot. Takarításkor épp ezért, egy pici használt almot mindig érdemes visszatenni a wc-be, vagy a sarokba.
Később persze akár az egész lakást bejárhatja, de fontos , hogy felügyelet nélkül csak kellő óvintézkedések után engedjük ezt, hiszen pl. a kábelek, mérgező szobanövények rágcsálása nem fogja elősegíteni a hosszú törpenyúl életet. Nagyon fontos, hogy sose kergessük vissza a helyére, mert ezt megjegyzi, rossz hatással lesz a kiépített kapcsolatunkra. Érdemes megtanítani a nevére, hogy odajöjjön, ha hívjuk, illetve ha etetés előtt engedjük ki, akkor a zacskó csörgésére, vagy a tápos vödör hangjára szépen magától visszamegy a ketrecbe.
Ha a kisnyuszi már boldogan elveszi a nyújtott falatot, és bizalommal fogadja a simogatást, érintést, akkor meg lehet szoktatni a nevére is. Miközben adjuk pl. a répaszeletkét, mondjuk nyomatékosan, de nem kiabálva a nevét. Hamar összekapcsolja majd a kettőt, és egy idő után vidáman ugrándozva jön elénk. Mindig várjuk meg, amíg ő magától jön oda hozzánk, ne kergessük, bármilyen nehéz is ez. (Tehát ne engedjük ki, ha tudjuk, hogy kevés az időnk, legalábbis amíg meg nem tanulta, hogy vissza kell mennie.) Ezzel a dominanciánkat is kifejezzük felé.
Ha mindent jól csináltunk, és kölcsönös a szerelem, már le sem lehet majd vakarni, mindenhova követni fog a lakásban, mint egy kiskutya.:) Téves sztereotípia, hogy a nyulak buták, sok nyuszi még a helyedre parancsszót is meg tudja tanulni és szót fogad. Persze jutalomfalatokkal őket is lehet motiválni.
Törpenyuszi Etetése
A kisnyulak etetése: a törpenyuszik bélrendszere elválasztásuk első heteiben még fejletlen, hiszen éppen átállt az anyatejről a szilárd takarmányra. Ilyenkor nehezen viselik el az új takarmányok bevezetését. Ezért fokozatosan szoktassuk át nyulunkat arra a takarmányra, amit mi tervezünk adni neki. A fokozatosság ebben az esetben azt jelenti, hogy 1-2 hétig a korábbi táp egyre nagyobb mennyiségét helyettesítjük az új táppal amennyiben ez egyáltalán szükséges!
Az elv, mindig a fokozatosság, 3 hónapos kor után először szárított fűvel, zöldséggel próbálkozzunk.
A friss fűtől az ennél fiatalabb törpenyuszi felpuffadhat, elpusztulhat!!
A fiatal nyuszikat 3 hónaposan kezdhetjük átszoktatni a friss, zöld takarmányra (kertben, réten gyűjtött gazok, fű répa zöldje stb.) Eleinte fonnyasszuk meg azt, amit gyűjtöttünk, vásároltunk a nyuszinak, majd csak fokozatosan adjuk ezeket a zöld leveleket neki. A fiatal törpenyúlnak lucerna szénát és tápot adhatunk. A lucerna a fűszénához képest kicsit alacsonyabb rosttartalmával, magasabb fehérje tartalmával ideális kezdő táp a nyusziknak. Ugyanakkor felnőtt nyulaknak éppen ezekért ne adjuk. Még pluszban a lucerna sok kalciumot is tartalmaz. Felnőtt nyulakat hajlamosíthat a húgykövek képződésére.
A törpenyuszik 3 hónapos kor után elsősorban szénát, füvet fogyasztanak. Szénatartó rács hasznos lehet, így nem tudják maguk alá taposni. Ivóvizüket naponta cseréljük! Vizükbe tehetünk naponta pár csepp almaecetet is, amellyel sok betegség (pl. májkokcidiózis) megelőzhető, ezenkívül tele van vitaminnal, ásványi anyaggal! Az almaecet természetes vitaminforrás, tartalmaz: 19-22 ásványi anyagot, alapvetően karbantartja, javítja és növeli a szervezet ellenálló képességét. A vitaminok közül tartalmaz bioflavonoidokat (P-vitamin), béta-karotint (A-vitamin előanyaga), C-vitamint, E-, B1-, B2-és B6-ot. Tannint (csersavat) tartalmaz, amely fontos a szervezet toxinok elleni küzdelmében, tisztítja a sejteket, és megszabadítja a testet a mérgektől. Segít fenntartani a nyúl egészséges és kiegyensúlyozott bélrendszerét. Az étvágytalan nyuszinak visszaadhatja étvágyát. Adagolási javaslat: 1 teáskanállal rakjunk 1 liter vízhez.
A gyomruk csak akkor tud megfelelően kiürülni, ha mindig érkezik utánpótlás, ezért a nyusziknak állandóan rágcsálniuk kell.
A nyuszik nem tudnak hányni, a beleik érzékenyen reagálnak a nem megfelelő táplálékra, gyógyszerekre.
Némi száraz tápra szükségük van , egyszerre 1 teáskanálnyi , testsúly kilogrammonként. Ha a nyuszink a tálját dobálja, vagy lökdösi, akkor vagy éhes, vagy válogatós, másfajta táplálékot kér éppen. A kerámia vagy nehezebb tálat nem tudják kiborítani.
Az egész napi adag ne haladja meg az 5-6 dkg mennyiséget.
Ettől több tápra csak legfeljebb a szoptatós anyáknak van szükségük, illetve azoknak a nyusziknak, akik télen is kint laknak.
A túlzott tápfogyasztás , emésztési problémákhoz, elhízáshoz vezethet.
Megfelelő hozzászoktatás után, adhatunk nekik maximum napi egy marék zöldséget, kevés gyümölcsöt, fűszer- és gyógynövényeket. Még jobb ha zöldséget csak két naponta kapnak, köztes napokon csak szénát, tápot, zabot, árpát.
Fogkoptató faág mindig legyen a törpenyuszink előtt, hogy a folyamatosan növő metszőfogak túlnövését megakadályozzuk!
Legjobb a csersavas mogyoróág. Csonthéjas gyümölcsöt termő faágat soha ne adjunk, ezek a nyuszik számára mérgezőek!
A Széna kiváló rostforrás és a legfontosabb része minden nyúl étrendjének.
A törpenyúl emésztőrendszerének optimális működéséhez nagy mennyiségű emészthető rostra van szüksége - melyet a széna tartalmaz. Ezért a szénának állandóan a nyúl rendelkezésére kell állnia.
A rostnak több fontos szerepe van:
• Védelmet nyújt a bélcsatorna mozgásának lelassulása, leállása ellen,
• Véd a székrekedéstől, melyet a bélben felhalmozódott szőr okoz,
• Növeli a széklet mennyiségét és víztartalmát,
• Megelőzi az enterotoxémiát, Gondoskodik a vakbél megfelelő bakteriális egyensúlyának fenntartásáról.
A törpenyúl emésztőtraktusa gyorsan feldolgozza a nagy mennyiségű magas rost / alacsony kalóriatartalmú táplálékot.
Túl kevés rost az étrendben komoly problémákat okozhat. Ezen problémák zöme elkerülhető, ha a törpenyúlnak korlátlanul szénát biztosítunk minden nap az egészséges pocakért és fogakért. A széna minősége nagyon fontos.
A jó minőségű széna teljesen száraz, zöld színű, édes és fűszeres aromájú és általános kinézete étvágygerjesztő. Néhány ember szerint a jó széna illata hasonlít a dohány illatához. Fontos, hogy a széna ne tartalmazzon sok port.
A szénapor kis részei is okozhatnak légzőszervi problémákat. Sok díszállatboltban árusított széna általában rossz minőségű, és a legtöbb nyúl nem eszi meg. Jobban tesszük, ha helyi gazdálkodóktól vagy tárolókból vásárolunk.
A nedves szénának penész szaga van és súlyosan megbetegítheti a törpenyulat, tehát ettől azonnal meg kell szabadulni.
Sötét, száraz helyen tároljuk, mivel a napfény tönkreteheti a benne lévő fontos vitaminokat és ásványi anyagokat.
Törpenyuszinak adható zöldségek - 3 hónapos kor után - előtte széna, táp, szárított növények
Nyusziknak Adható gyógynövények, fűszernövények - 3 hónapos kor után, előtte csak szárítva
Nyúlbetegségek kezelése gyógynövényekkel
Hasmenés: szeder bokor, tölgyfa kéreg és a levelei, enyhébb esetben egy darab banán is segíthet.
Étvágytalanság: gyermekláncfű, az üröm, orbáncfű, menta (szoptatós anyanyulaknak ne!), tölgyfa levelek és a kéreg.
Székrekedés: édeskömény, lenmag, köménymag, kamilla, és üröm.
Nátha / megfázás / hörghurut: kakukkfű, martilapu
Harapás és kisebb sérülések: Calendula vagy árnika és körömvirág kenőcs, kamilla, palástfű, orbáncfű
Külső-, belső élősködők: almaecet, kakukkfű, rozmaring
Tejtermelést serkenti: köménymag, szárított csalán
SH Rodemectin: Mindenfajta élősködőt elpusztít és távol tart! Állatpatikában, állatorvosnál kapható, tarkószőr közé kell cseppenteni
alkalmanként és testsúlykilogrammonként 1 cseppet. Szükség esetén 3 hét múlva cseppenteni. Vemhesség alatt és vemhesülés előtt 3 héttel már ne alkalmazzuk.
Nyusziknak Adható Gyümölcsök - 3 hónapos kor után - a gyümölcs csak kiegészítő jutalomfalat lehet, nagyon kis mennyiségben, kis kocka, 1 szem - A magas cukortartalmú gyümölcsöket, Pl. dinnye, banán inkább kerüljük, mert felboríthatja a nyuszi bélflóráját, ami gyorsan végzetes lehet!
Nyusziknak Adható virágok - 3 hónapos kor után
A nyúl táplálása - Camilla Bergstrřm
Letölthető PDF dokumetum!
Mérgező-és Nyuszik számára Mérgező Növények !
Mérgező-és Nyuszik számára Mérgező Növények !
Mérgező növények - Camilla Bergstrřm
Letölthető PDF dokumetum!
Nem adható, Nyusziknál megbetegedést okoz !
Nem adható, Nyusziknál megbetegedést okoz !
Törpenyuszi Felszerelése, gondozása
- alapfelszerelés: ketrec, etetőtál, itatótál, vagy golyós itató, szénatartó, sarok wc, nyusziházikó, ahova elbújhat, fogkoptató faág.
Egy kényelmes törpenyuszi ketrec mérete kb. H: 96 cm x SZ: 57 cm x M: 56 cm.
Kreatív és Hasznos Ötletek
Selyemtappancs Törpenyúl Tenyészet, 2024
törpenyuszi, mini kosorrú törpe nyuszi, szatén kosorrú törpe nyuszi, mini kosorrú törpenyúl tenyészet, eladó törpe nyuszi mini nyuszi kis nyuszi, törpenyúl, eladó kis nyuszi, mini nyuszi, eladó törpenyuszi, eladó törpe nyuszi, lógófülű törpenyúl, lógófülű nyuszi, mini kosorru torpenyuszi, torpe nyuszi, torpenyul tenyeszet, minilop, logofulu nyuszi, extra mini törpe nyuszi, eladó törpe nyuszi, mini törpenyúl, mini törpe nyuszi, törpenyúl tartása, törpenyuszi tartása, mini kosorrú törpenyúl mérete, mini nyúl mérete, kisállat simogató, simogatás, mini kosorrú nyuszi, törpenyuszi tenyészet, nyuszi tenyészet, mini nyúl, nyuszi, mininyul, nyultenyeszet, szatén bundás, selyemszőrű, selyem bundás, puha nyuszi, mininyúl, mini kosorrú, mini törpe, mini torpenyul, szatén mini kosorrú, mini nyuszi, törpenyuszi, törpenyúl, törpe nyúl, nyúl, törpe nyuszi, kosorrú törpe, eladó törpe nyuszi, kosorrú törpenyúl, mini kosorrú törpenyúl, lógófülű nyúl, rex nyuszi, rex, normál, szatén szőrű, cuki nyuszi, selyemtappancs, selyemtappancs törpenyúl tenyészet, selyemtappancs nyuszi, selyemtappancs mini nyuszi, selyemtappancs minilop, selyemtappancs tenyészet, selyemtappancs törpenyúl tenyészet, mini törpe nyuszi, mini törpenyúl, szatén mini kosorrú, nyuszi simogató, nyuszi baba, kisállat, háziállat, törpenyuszi etetése, törpenyuszi gondozása, törpenyúl etetése, törpenyúl gondozása törpenyuszi mini kosorrú törpe nyuszi szatén kosorrú törpe nyuszi mini kosorrú törpenyúl tenyészet eladó törpe nyuszi mini nyuszi kis nyuszi törpenyúl eladó kis nyuszi mini nyuszi eladó törpenyuszi eladó törpe nyuszi lógófülű törpenyúl lógófülű nyuszi mini kosorru torpenyuszi torpe nyuszi torpenyul tenyeszet minilop logofulu nyuszi extra mini törpe nyuszi eladó törpe nyuszi mini törpenyúl mini törpe nyuszi törpenyúl tartása törpenyuszi tartása mini kosorrú törpenyúl mérete mini nyúl mérete kisállat simogató simogatás mini kosorrú nyuszi törpenyuszi tenyészet nyuszi tenyészet mini nyúl nyuszi mininyul nyultenyeszet szatén bundás selyemszőrű selyem bundás puha nyuszi mininyúl mini kosorrú mini törpe mini torpenyul szatén mini kosorrú mini nyuszi törpenyuszi törpenyúl törpe nyúl nyúl törpe nyuszi kosorrú törpe eladó törpe nyuszi kosorrú törpenyúl mini kosorrú törpenyúl lógófülű nyúl rex nyuszi rex normál szatén szőrű cuki nyuszi selyemtappancs selyemtappancs törpenyúl tenyészet selyemtappancs nyuszi selyemtappancs mini nyuszi selyemtappancs minilop selyemtappancs tenyészet selyemtappancs törpenyúl tenyészet mini törpe nyuszi mini törpenyúl szatén mini kosorrú nyuszi simogató nyuszi baba kisállat háziállat törpenyuszi etetése törpenyuszi gondozása törpenyúl etetése törpenyúl gondozása, törpenyuszi, törpenyúl, mini törpenyúl, mini kosorrú nyuszi, törpe nyuszi, torpenyul, tenyeszet, nyultenyeszet, mini nyuszi